26 Mayis 2016 Persembe - 01:31:05
PDF Yazdır e-Posta
Kerem Gök tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 23 Ekim 2010 00:18

YARI OTOMATİK ŞANZIMAN NEDİR?

 

Otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olarak da bilinen yarı otomatik şanzımanlar, düşük yakıt tüketimi ile birlikte otomatik vitesin rahatlığını kullanıcılarına sunuyor.

 

 

Kerem Gök ( Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir )

 

 

yarı otomatik şanzıman nedirAstra H’nin direksiyonu başına geçtiğimde, vites topuzu bana hiçte alışık olmadığım bir şeylerle karşı karşıya olduğumu hissettirmeye yetti. Aracı çalıştırıp vites topuzunu sağa doğru çektiğimde artık ilerlemeye hazırdım. Kalkış yaptım, şimdi 2. vitese geçme vakti geldi. Ama o da ne? Otomatik vitesli bir otomobilde hiç de alışkın olmadığım derecede sarsıntılı. Şanzımanda sorun mu var? Hayır, bu kadar olamaz. Easytronic dedikleri şey bu olsa gerek. Yani Opel’in kullandığı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman teknolojisi.

PEKİ, NEDİR BU YARI OTOMATİK ŞANZIMAN?

Yarı otomatik şanzıman teknolojisi özünde klasik manuel şanzımanlarla aynı prensiple çalışmaktadır. Yani manuel şanzımanlı bir otomobilde sizin yaptığınız debriyaja basma ve vites değiştirme işlemi, yarı otomatik şanzımanlarda robotize edilmiştir ve bu işlem elektronik olarak gerçekleşir. Sistem, vites değişikliği gerektiğinde elektronik olarak debriyaja basar, yeni dişliye geçer ve tekrar kavrama sağlar. Bu nedenle bu şanzıman türünde vites geçişleri yavaş ve sarsıntılıdır.

 

AVANTAJLARI

 

Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanların en büyük avantajı, klasik otomatik şanzımanlarda ki gibi yakıt tüketimini arttırmaması. Manuel şanzıman prensibi ile çalıştığı için hızlanma değerleri ve tüketim değerleri manuel şanzımanlarla büyük farklılıklar göstermezler. Yani otomatik vites keyfini manuel vitesin avantajlarıyla size sunar.

 

 

DEZAVANTAJLARI

 

Yarı otomatik şanzımanların en büyük dezavantajlarının başında yavaş ve sarsıntılı vites geçişleri geliyor. Klasik bir otomatik şanzımandan çok daha fazla hissedeceğiniz vites geçişlerine vereceğiniz gaz tepkileri alışkanlık gerektiriyor. Şanzımana alıştıktan sonra doğru gaz tepkileriyle ideal vites geçişlerini sağlayabilirsiniz.

 

 

BAZI MARKALARIN YARI OTOMATİK ŞANZIMAN TEKNOLOJİLERİNİN İSİMLERİ

 

Opel: Easytronic

Toyota: Multimode

Peugeot: Auto6R

Ford: Powershift

Renault: EDC

Fiat: Speedgear

Son Güncelleme: Cuma, 03 Ekim 2014 08:58
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİZİ TAKİP EDİN

Edİtörden

 

Araç Kiralarken Asla Boş Senet İmzalamayın!

 

 

 

Son dönemde kulağıma birçok "boş senet" hikayesi geldi. Bu nedenle konuyla ilgili küçük bir uyarı yapma ihtiyacı hissettim...

 

Öncelikle nedir bu "boş senet" mevzusu, ne işe yarar, kimin işine gelir, kimin başını yakar biraz bunu irdeleyelim.

 

Günümüzde birçok şey gibi oto kiralama sektörünün de çivisiyle ilgili bazı sıkıntılar var. 21. YY Türkiye'sinde bir elin parmağını geçmeyecek "tatlı iş"lerden bir tanesi de araç kiralama işi. Hal böyle olunca etrafımızda bakkaldan çok oto kiralamacı görmeye başladık.  Devamını Oku