27 Haziran 2016 Pazartesi - 08:41:06
Laguna II 1.6 Privilege İkinci El Karnesi (2003-2008) Yazdır e-Posta
Kerem Gök tarafından yazıldı.   
Pazar, 20 Şubat 2011 12:35

 

FRANSIZ KONFORU

 

İlk nesliyle büyük bir beğeni kazanan Renault Laguna’nın ikinci nesli de üstün donanımı ve konforlu yapısı ile kendisini sevdirdi

 

Kerem Gök ( Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir )

 

Birici nesil Laguna üretildiği döneme göre fazlasıyla donanımlı bir otomobildi. Çoğu otomobil klima ile tanışmamışken dijital klima ile donatılan Laguna üstün donanımının yanında konfor özellikleri ile de hem kullanıcılarını hem de otomobil severleri kendisine hayran bırakıyordu. Normal bir sedan otomobilden daha farklı bir arka tasarıma sahip olması da onu farklı kılan özellikler arasında idi. Bu tasarım anlayışını ikinci neslinde de sürdüren Laguna konfor özelliklerini ve zengin donanımı da ikinci nesline aktarmıştı. İkinci nesli ile Laguna artık daha modern çizgilere, daha geniş bir iç hacme ve daha çok donanıma sahipti.

Tüm bu artılarının yanında bir de Renault güvencesi vardı ki Renault’un Türk tüketicisi gözündeki değeri çok başkadır. Fakat Laguna, tüm bu artılarına rağmen satış rakamları konusunda en büyük rakipleri Passat ve Vectra’nın gerisinde kaldı. Konfor özellikleri, donanımı ve yayın Renault servis ve parçaları gibi etmenler göz önünde bulundurulduğunda Laguna ikinci elde satın alınabilecek mantıklı otomobillerden birisi haline geliyor. Mekanik anlamda en az bir Megane II kadar dayanıklı ve problemsiz bir model olan Laguna eğer iyi bakılmışsa sizi uzun süre mutlu edebilecek bir otomobil.

 

KRONİK SORUNLAR & DAYANIKLILIK

 

Laguna II’nin belirgin bir kronik sorunu yok. Yalnızca otomatik şanzımanlı modellerinde 150 bin kilometre ve üzerinde şanzıman arızası yaşanabiliyor. Fakat bu çoğu klasik otomatik şanzımanda yaşanan bir sıkıntıdır. Mekanik alt yapısı sağlam olan Laguna eğer iyi bakılmışsa uzun yıllar sahibini üzmeyecek bir otomobil.

 

LPG UYUMU

 

Tüm benzinli Renault modelleri gibi Laguna II’nin de benzinli motorlarının hepsi sorunsuz bir şekilde LPG dönüşümünü destekliyor. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi iyi bir LPG montajı sorunsuzluk için ilk şarttır.

 

TEST SÜRÜŞÜ

 

Çoğu 1.6 litrelik güç ünitesine sahip D segmenti modelde olduğu gibi Laguna’nında 1.6 litrelik versiyonu performans açısından iyi sayılmaz. Fakat Laguna 1.6 litrelik motoruyla da yeterince seri. Yüksek bir performans beklentiniz olmadığı sürece 115 HP’lik motor size yetecektir. Üstün konfor için ayarlanmış yumuşak süspansiyonlar yolda kuğu gibi süzülmenizi sağlıyor. Geniş iç hacmi ve koltukları ile yumuşak süspansiyon birleşince konfor üst seviyelere çıkıyor. Bunun yanında yol tutuşu da yeterince iyi olan Laguna sürüş karakteri acısından D segmenti bir otomobilden beklenilenleri karşılıyor. Otomobilin bagaj hacmi de iç hacmi de yeterince geniş. Laguna hem ailelerin hem de patronların beklentilerini rahatlıkla karşılayabilecek seviyede. Ayrıca “Privilege” donanım seviyesi gayet tatmin edici donanımlara sahip.

 

TÜKETİM

 

Düşük hacimli motor sakin kullanımlarda gayet ekonomik olabiliyor. Düşük vergi avantajının yanında makul tüketim rakamları da sunan 1.6 litrelik motor LPG dönüşümü ile hem çevreye hem de kullanıcısının cebine büyük fayda sağlayabilir. İstanbul trafiğinde yaptığımız testimizde 100 kilometrede ortalama 8,5 litre yakıt tükettik. Laguna II’nin fabrika verileri ise şehir içi 10, şehir dışı 5.9, ortalama ise 7.4 litre şeklinde.

 

SON OLARAK

 

Laguna II ikinci elde makul fiyatlara satın alınabilecek bir otomobil. Kullanıcıları tarafından hep olumlu yorumlar alan otomobil konfor ve donanım özellikleri ile ön plana çıkıyor. Hor kullanılmamış, bakımları zamanında yapılmış bir Laguna II sizi mutlu edecektir. Fakat ne olursa olsun servisten bir ekspertiz raporu almanızı öneriyoruz. Servis tarafından sorunsuzluğuna onay verilmiş bir Laguna II uzun yıllar yol arkadaşınız olabilir.

 

(+): Konforlu yapı, donanım

 

(-): Otomatik şanzımanlı modellerde ki şanzıman arızaları

 

 

 


Son Güncelleme: Pazar, 15 Mayıs 2011 00:46
 

BİZİ TAKİP EDİN

Edİtörden

 

Araç Kiralarken Asla Boş Senet İmzalamayın!

 

 

 

Son dönemde kulağıma birçok "boş senet" hikayesi geldi. Bu nedenle konuyla ilgili küçük bir uyarı yapma ihtiyacı hissettim...

 

Öncelikle nedir bu "boş senet" mevzusu, ne işe yarar, kimin işine gelir, kimin başını yakar biraz bunu irdeleyelim.

 

Günümüzde birçok şey gibi oto kiralama sektörünün de çivisiyle ilgili bazı sıkıntılar var. 21. YY Türkiye'sinde bir elin parmağını geçmeyecek "tatlı iş"lerden bir tanesi de araç kiralama işi. Hal böyle olunca etrafımızda bakkaldan çok oto kiralamacı görmeye başladık.  Devamını Oku