29 Mayis 2016 Pazar - 08:08:41
PDF Yazdır e-Posta
Kerem Gök tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 06 Haziran 2011 11:44

 

BLUEMOTION NEDİR?

 

Markalar çevrecilik yarışı içinde bir adım öne geçebilmek adına yeni stratejiler izliyor. Bu stratejilerden biride yeni model uzantıları ile çevre bilincini simgelemek.

 

Kerem Gök ( Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir )

 

En basit tanımıyla Bluemotion; Volkswagen'in yakıt verimliliği yüksek olan modellerine vurgu yapmak için verdiği ticari isimdir. Nasıl ki GTI uzantısı modelin en güçlü versiyonunu belirtiyorsa Bluemotion uzantısı da modelin en düşük yakıt tüketimine sahip modeli belirtiyor. Ayrıca Bluemotion modelleri standart modellere ek olarak yakıt tüketimini düşürmeye yönelik bazı özelliklere sahiptir. Standart hız sabitleyici, yol bilgisayarı, start&stop sistemi bu özelliklerden bazıları olarak sayılabilir. Volkswagen, hepsi ülkemizde satışa sunulmasada pek çok modelinde bu uzantıyı kullandı. İlk olarak 2006 yılında, dördüncü nesil Polo'da "Polo Bluemotion" olarak kullanıldı. 2007 yılında da Passat modelinde Bluemotion uzantısı kullanıldı. Volkswagen Grup bünyesinde ki diğer markalar içinde bu tarz uzantılar kullanarak ekonomiyi vurgulamayı sürdürdü. Bluemotion yerine Seat modellerinde "Ecomotive" Skoda modellerinde ise "Greenline" uzantısı kullanıldı. Bluemotion ismi, Volkswagen'in rengi olan blue ve hareket anlamında ki motion kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Günümüzde ki Bluemotion modellerinden olan Golf 6'da 1.6 litrelik dizel motor (TDI) görev yaparken bir diğer Bluemotion modeli Polo'da 1.2 litrelik dizel (TDI) motor kullanılıyor.

 

Volkswagen'in Bluemotion olarak adlandırdığı verimlilik paketi son olarak Caddy modelinde de satışa sunulmaya başlandı. Caddy Bluemotion'un ortalama yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 4,5 litre olarak ortaya çıkıyor. Volkswagen Caddy Bluemotion, ne yazık ki ülkemizde satışa sunulmadı.

 

Son Güncelleme: Pazar, 02 Şubat 2014 17:54
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİZİ TAKİP EDİN

Edİtörden

 

Araç Kiralarken Asla Boş Senet İmzalamayın!

 

 

 

Son dönemde kulağıma birçok "boş senet" hikayesi geldi. Bu nedenle konuyla ilgili küçük bir uyarı yapma ihtiyacı hissettim...

 

Öncelikle nedir bu "boş senet" mevzusu, ne işe yarar, kimin işine gelir, kimin başını yakar biraz bunu irdeleyelim.

 

Günümüzde birçok şey gibi oto kiralama sektörünün de çivisiyle ilgili bazı sıkıntılar var. 21. YY Türkiye'sinde bir elin parmağını geçmeyecek "tatlı iş"lerden bir tanesi de araç kiralama işi. Hal böyle olunca etrafımızda bakkaldan çok oto kiralamacı görmeye başladık.  Devamını Oku